©  Lider Güvenlik Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır.
liquid-scan El Tipi Sıvı Dedektörü
liquidscan El Tipi Sıvı Patlayıcı Dedektörü
liquidscan El Tipi Sıvı Dedektörü, Sıvılara Dokunmadan Kapalı/Ambalajlı Kapların İçindeki Sıvıların PATLAYICI/PARLAYICI olup olmadıklarının kolaylıkla tetkikini sağlayan İNOVASYON niteliğinde bir buluştur. liquidscan plastik, cam şişeler ve diğer iletken olmayan tüm kapların içindeki sıvıların pratik ve güvenli bir şekilde içeriğinin kontrolunu sağlar. Şişenin veya kabın orijinal ambalajını, mührünü bozmadan, zarar vermeden PARLAYICI ve PATLAYICI MADDELERİN TESPİTİNİ MÜMKÜN KILAR. liquidscan nitrogliserin, aseton, etherler ve parlayıcı/patlayıcı karışımları su, meşrubat, alkollü içecekler, süt ürünleri ve vs. den ayırt eder.
Ana özellikleri
    * Su ve su solüsyonlarını 9 mm cam ya da diğer materyalden oluşan kap kalınlığının ardından organik  sıvılardan ayırabilme
    * 3 mm’e kadar cihaz ve kap duvarı arasındaki hava boşluğunu tolere edebilme
    * İki AA boyutlu pil ile çalışır  
    * Ağırlık: 110 gram (pilli)
    * Boyutlar: 135 x 70 x 24 mm
Uygulamalar
    * X-ray ve Kapı Dedektöründen oluşan CheckPoint/Kontrol Noktalarında Sıvı IED'ler için yapılan kontrollarda
    * Şişe/Kapların açılmadan  SIVI PATLAYICI / PARLAYICI için Tetkikinde
Kullanımı ideal olan yerler
    * Havalimanları ve kitlesel yolcu geçiş kontrol noktaları
    * cezaevleri ve gümrükler
    * security checkpoints/güvenlik kontrol noktaları
    * spor, eğlence ve turistik mahaller
Güvenilir teknoloji
Cihaz Quasistatik Elektriksel Tomografisi olarak adlandırılan bir teknik kullanır. Bu teknik bir ortamın elektriksel özelliklerinin uzaysal dağılımını tahmin eder ve bir sıvının özelliklerini kabın boyutlarından etkilenmeksizin tespit edebilir. Ayrıca cihaz ve kap arasındaki hava boşluklarını da tolere edebilir. Sıvının elektriksel özellikleri sayesinde (yalıtkanlık) sıvının patlayıcı ya da yanıcı olup olmadığı anlaşılır. Cihaz tamamen elektroniktir ve herhangi bir radyoaktif ya da mikrodalga kaynağı ya da diğer potansiyel olarak tehlikeli parçalar içermez.  Kolay kullanım liquidscan herhangi bir ayarlama ya da hazırlık gerektirmez ve kullanımı çok kolaydır. Tek yapmanız gereken cihazın sensörünü kabın yüzeyine yakın bir şekilde sıvının altında tutmak ve düğmeye basmaktır. Otomatik tespit Göstergenin yeşil ışığı kabın içindeki sıvının yanıcı olmadığını gösterirken kırmızı sinyal içeriğin potansiyel olarak tehlikeli olduğu anlamına gelir. Daha fazla bilgi veya demo için firmamızı  arayınız...
SIVI PATLAYICI / PARLAYICI TESPİTİ
SON ZAMANLARDA HABERLERDE YER ALDIĞI GİBİ X-IŞINLI KONTROL SİSTEMLERİNİN SIVI PATLAYICILARI TESPİT EDEMEDİĞİ DOĞRU MUDUR? YANLIŞTIR Zira içinde sıvı bulunan şişe veya kapların tümü x-ışınlı kontrol sistemleri tarafından aşağıdaki resimlerde görüldüğü şekilde görüntülenirlerler. DOĞRUDUR Hiç bir bantlı x-ışınlı tarama sistemi görüntülediği SIVININ, ORGANİK / İNORGANİK MADDELERİN PATLAYICI / PARLAYICI veya TEHLİKESİZ olduğunu kesin ve net olarak TESPİT EDEMEZ.. GÖRÜNTÜLENEN SIVI/JELLER, ORGANİK/İNORGANİK MADDELERİN; SU, ŞARAP, MEŞRUBAT, MEYVE SUYU, SÜT, BEBEK MAMASI, VİSKİ, ŞAMPUAN, KONTAKT LENS SIVISI veya DİŞ MACUNU, HELVA,LOKUM, ŞOKELLA ve DİĞERLERİ GİBİ SIRADAN ZARARSIZ MADDELER Mİ? YOKSA, HİDROJEN PEROKSİT-TATP, HMDT gibi SIVI, RDX, HMX, TNT, C-4 GİBİ PATLAYICILAR, BENZİN, TİNER, ASETON vs. GİBİ PARLAYICILAR MI? OLDUĞUNA KARAR VERMEK, ŞİŞEYİ / KABI AÇARAK KONTROL ETMEDEN ve İLAVE TETKİKLER YAPMADAN KESİNLİKLE MÜMKÜN DEĞİLDİR.
X-Ray Cihazında Renkli Görüntü ( İnorganik-Organik-Karışık )
Resimde yer alan şişelerin birinin içinde PARLAYICI, diğerinin içinde ise ŞARAP bulunmaktadır. Tahminlerin tersine PARLAYICI SIVI, kırmızı çember ve üzerinde mavi nesne (pil) bulunan 2. şişenin içinde değil, 1. şişenin içinde yer almaktadır. Özetle, TEHLİKELİ / GÜVENLİ ayırımı görüntüden mümkün değildir.
Yukarıdaki görüntüler LINESCAN serisi x-ışını cihazımızdan geçirilen biri şişe içine saklanmış sıvı patlayıcı/parlayıcı, diğeri ise normal şarap olan 2 şişeyi bir arada göstermektedir. X-Işınlı Kontrol Sistem Operatörlerinin yüzlerce bagaj görüntüsü inceledikleri bir kullanım ortamında Patlayıcı/Parlayıcı sıvılar ve zararsız sıvıları birbirinden ayırt etmeleri kesinlikle mümkün değildir.
ÇÖZÜM 1
Bir Operatörün Güvenlik Açısından verebileceği en doğru karar x-ışınlı sistemde incelenen görüntülerde içinde sıvı bulunan nesneleri tespit etmek ve bu nesneleri taşıyan çanta ve bagajlardaki sıvıları fiziki aramaya tabi tutmaktır. Muhtemelen bu fiziki kontroller iyi eğitim almış kişiler tarafından içinde sıvı bulunan tüm şişelerin, kapların ve ambalajların açılarak, kontrolü şeklinde yapılacaktır... Ancak, bu prosedür hem aldığı zaman, hem de kişilerin eşyalarına verilen zarar açısından tercih edilen ve uygulanan bir yöntem değildir.
FİZİKİ KONTROLLERİ İHMAL ve TEHLİKESİ
İçinde sıvı bulunan ambalajlar kontrol edilmeyecek, tahrip ve zarar gücü son derece yüksek olan sıvı patlayıcıların doğurduğu çok önemli risklere gebe kalınacak, gerekli caydırıcılık ve güvenlik temin edilemeyecektir.
ÇÖZÜM 2
El tipi Sıvı Detektörü (Liquid Detector) kullanarak, kontrol edilen nesneyi (şişe, vs.) açmadan, güvenliğinizi ve sorumluluğunuzu riske etmeden nesnenin dışından güvenilir bir şekilde saniyeler içinde kontrol edebilirsiniz.. El tipi Sıvı Detektörü ( Liquid Detector ), sıvının elektriksel özelliklerini okur ve sonucu KIRMIZI ( alarm / tehlike / potansiyel yanıcı / patlayıcı sıvı ) ya da YEŞİL ( güvenli / sıradan su / alkolsüz / alkollü içecek ) ışıkla belirtir.
YEŞİL ışık güvenli olduğunu, patlayıcı / parlayıcı madde olmadığını belirtir.
Kırmızı ışık potansiyel olarak
patlayıcı ya da parlayıcı içeriğe işaret eder.
Tehlikeli / Tehlikesiz Sıvılar Birarada
X-Ray Cihazında Siyah / Beyaz Görüntü
Güvenliğiniz İçin Profesyonel Çözümler
Lider Güvenlik Alarm Kamera Sistemleri ANTALYA
Tel: 0242 323 11 90 Pbx Fax: 0242 323 38 29