©  Lider Güvenlik Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır.
Güvenlik sistemleri ve cctv kamera sistemlerinin seçimi için çok sayıda marka ve alternatif bulunmaktadır. Özellikle cctv kamera sistemi ve ürünleri çok geniş bir yelpaze sunmakta, kamera sistemi kurduracak firmaların seçimini iyice zorlaştırmakta, hatta içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. Güvenlik kamera sektorüne yabancı kişilerin sağlıklı bir kamera seçimi yapması kamera teknolojisini çok basit anlamda kameraları test etmesi kısa bir süre içerisinde oldukça kolay birkaç  yöntemle mümkündür.
Cctv Kamera Görüş Açısı Testi
Öncelikle standart bir iç mekan kamera seçimi için cctv bir kamerayı normal bir ışıkta görüntü verecek şekilde test etmeliyiz.  Burada en çok yanılma noktası kameranın açısı olacaktır. Seçim yaparken iç alan standart bir kamera 1/3'' tabir edilen geniş açılı bir kamera olmalıdır. 1/3'' kameralar, 1/4'' kameralara göre herzaman daha geniş açılı görüntü vermektedir. Daha pahalıdır fakat kullanış bakımından 1/3'' kamera daha ekonomik olmaktadır. Aynı marka 1/3'' kamera, 1/4'' kameradan % 30 daha pahalıdır fakat 40 metrekare bir odada 1 Ad. 1/3'' kamera bütün odanın görüntüsünü alabilirken 1/4'' kamera odanın ancak yüzde 65 alanını görebilir. Dolayısıyla oda için 2 adet 1/4'' kamera kullanmak 1/3'' kameranın maliyetini % 70 oranında arttırmaktadır. Seçim yaparken ilk dikkat etmemiz gereken kameramızın daha fazla alanı görebilecek bir kamera olmasıdır. Kamera sistemini seçiminizi ucuz olan 1/4'' cctv kameraya göre yapmak, kamera sayısının artışına dolayısıyla maliyetinizin artmasına yol açabilir.

Cctv Kamera Sistemleri Sony Çipsetli Kamera Farkı
İkinci dikkat etmemiz gereken nokta kameramızın içindeki çip çeşidi olmalıdır. Cctv kameralar için en yaygın kullanılan marka sony çipset ve sharp çipset modelidir. Fakat bu kameranın sony marka olduğu anlamına gelmez. Birçok marka sony çipset kullanır. Sony çipli bir kamera her zaman sharp çipsetli bir kameraya göre % 35 daha pahalıdır, fakat görüntü kalitesi sony çipli kameralarda çok daha başarılı, parlak renkli, uzun vadede daha az arızaya sebep olması açısından önemlidir. Sony çipli bir kamera pahalı olmasına rağmen uzun süreli kullanımlarda ekonomik olması açısından da  ilk tercih olmalıdır.
Cctv Kamera Sistemi Karanlık Oda Testi 
Her sony çipli kamera, iyi kamera olmayabilir bunu test etmek için en kolay yol cctv kamerayı kapalı karanlık bir odada test etmektir. Kaliteli bir sony cctv çipli kamera ışıklı ortamda net parlak bir görüntü veriken karanlıkta ise karlanma yapmayan bir görüntü sunmalıdır. Kaliteli bir sony çipli kamera 1 mum işığında karlanma yapmadan az da olsa görüntü verebilmelidir. Standart kameranın görüntü performansı ışıklı ortamda ve karanlıkta verimli olmalıdır.  
Gece Görüşlü Kamera Sistemi Nasıl Test Edilir
Gece görüşlü kameralar içinde, 1/3'' kamera sony çipli olması tercihi geçerlidir. İyi bir gece görüşlü cctv kamera seçimi için ilk olarak kamerayı kullanacağımız alanda ışıksız tam karanlık bir ortamda  kaç metre gece görüşlü bir kamera seçmemiz gerektiği ve bu kameranın yerinde test  edilmesi önemlidir. Kameranın görüş mesafesine göre 10 - 25 - 40 metre gece görüşlü ürün seçilmesi gerekmektedir. Gece görüşlü kamera ir ledler sayesinde gözle görünmeyen, ışınlar yayarak, gece siyah beyaz  gündüz ise standart renkli görüntü vermektedir. Kameradaki ir ledlerin sayısı önemlidir. Mesafeye göre homojen ışık dağılımı ve bir açısı olmalı, göstereceği uzaklıkta sadece tek bir noktayı odaklamayan geniş bir aydınlatma sağlayan gece görüşlü kamera olması için mesafesine göre led sayısı yüksek bir model seçilmelidir.
Speed Dome Kamera Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler
Hareketli speed dome kamera seçiminde ise daha karmaşık bazı ayrıntılar vardır. En çok yanıltan konu birkaç speed dome kamera ile birçok alanı görmeyi amaçlamaktır. Unutulmaması gereken speed dome kamera bir noktaya çevrildiğinde veya zoom yaptığında diğer noktaların ölü alan olarak kalması ve görüntülenmeyen alanlarda güvenlik riski oluşmasıdır. Speed dome kameralar sabit kameralar ile ölü alan bırakmadan dizayn edilmiş bir kamera sisteminde detayları görmek ve yakınlaştırmak konusunda extra güvenlik ve avantajlı bir denetim sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır.  Speed dome kameralar saniyede 360 derece sonsuz sağa sola dönebilme ve 180 derece pan tilt yukarı aşağı hareket edebilmekte 36X optik zoom yakınlaştırma artı  X2 dijital zoom yapabilmektedir.
Pan Tilt Kamera Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler
Speed dome kameralarda sabit kameraların tersine görüntü çipi uzak noktalar yakınlaştırma özelliği için tasarlandığından 1/4'' açı standarttır. Speed dome kameralarda ir led  yoktur. Speed dome kamera optik zoom yaptığında ir led yeterli olmayacağı için ir led bulunmaz. Speed dome kameralarda  ir led yerine Day / Night ( gece / gündüz )  özelliği vardır. Az ışıkta kameranın gece siyah / beyaz modunda görüntü almasına olanak sağlar. Speed dome kameralar konusunda en yanıltıcı faktör, speed dome kameralardan çok daha yavaş hareket eden fakat dış görünüşü speed dome kamera ile bire bir aynı olan Pan / Tilt kameralardır. Pan tilt kameralar Speed dome kameralara göre % 45 daha ucuzdur.
Pc Tabanlı Dvr Kayıt Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Kamera sisteminin en önemli parçalarından biri olan dvr kayıt sistemleri seçiminde nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakacak olursak; cctv kamera sistemlerinde ilk seçim bilgisayar windows tabanlı dvr kart ile kayıt yapan bir kayıt sistemidir. Dvr kart seçimi yaparken bu kartın bilgisayar cpu işlemcisi üzerinde en az güç gerektiren işlemi kendi üzerinde yapan hardvare dvr kartlar seçilmelidir. Hardware olmayan kartlarda bilgisayar cpu işlemcisi 24 saat boyunca % de 80 ila 100 seviyelerde çalışacağından, windows işletim sisteminde sorun çıkmasına ve kaydın ve bilgisayarın durmasına hatta bilgisayarın arıza yapmasına yol açabilir. Hız dvr kart için en az kamera başına 15 fps saniye kare olmalıdır. Kurulacak sistem ve risklere göre mümkünse bu değer kamera başına 25 fps saniye kare olmalıdır. Dvr kartlarda en büyük dezavantaj bilgisayara takılan dvr kartların PCI slotlu kartlar olmasıdır. Bilgisayar teknolojisi çok hızlı ilerlediğinden PCI slotlar çok yakın bir zamanda yeni ana kartlarda yer almayacaklardır. Elimizdeki bilgisayarın arıza yapması dvr kartımız için eski bilgisayar PCI slotlu bir bilgisayar bulamadığımız anda elimizdeki dvr kartımız kullanılamaz hale gelecektir maximum 2 yıl sonra dvr kartımız kullanım dışı kalacaktır.
Standalone Dvr Kayıt Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Standalone dvr, cctv kamera için en ideal kayıt sistemini temsil etmektedir. Standalone dvr sistemler birçok yönden avantaj sağlamaktadır. Dikkat edilecek önemli konulardan birisi standalone kayıt sisteminin hangi hızda kayıt yaptığı ve kamera başına saniyede en az 12 fps en çok 25 fps kayıt yapması tercih edilmelidir. Diğer dikkat edilecek nokta kayıt sisteminin triplex olması yani kayıt yaparken aynı zamanda kayıtları izleme özelliği bulunması gerekmekte, ayrıca üzerinde internet bağlantısı için Rj 45 bağlantı girişi olması tercih edilmelidir. Dvr kayıt sistemi kayıtları kendi içinde sakladığı için hangi formatta kayıt yaptığı ve bu kayıtları ne kadar sıkıştırdığıda önemlidir. Kaliteli bir dvr kayıt cihazı mpeg 4 veya H264 formatında kayıt yapmalıdır. Dvr kayıt sistemleri için uzaktan izleme ve yönetim herhangi bir program olmaksızın internet explorer ile yapılabilmeli, ses ile senkronize olarak kayıtları canlı izleme yapılabilmeli, ayrıca kameralar cep telefonu üzerinden seyredilebilmelidir.
Cctv Kamera Sistemi Hizmeti Verecek Firmanın Seçilmesi
Cctv kamera sistemi ürünlerinin seçimi kadar hizmet verecek firma da büyük önem taşıyor. Güvenlik sistemleri işinde tecrübeli firmaları tercih etmeniz yaşayabileceğiniz servis ve sorunlarınızda çok daha hızlı ve kalıcı çözümler sağlaması açısından önemlidir.  Uzun vadeli bir satınalma ölçüsü; herzaman fiyat / yıl olmalı. Satın alınan ürün 2 yıl sonra kullanım dışı kalıyorsa, %50 daha pahalı ürün 5 yıl kullanılacaksa 2 yıl ömrü olan üründen 2 adet alınsa bile  %50 pahalı olan ürün, 1 yıl fazla kullanıldığı için sistem değişiklikleri ve zaman bakımdan çok daha karlı olacaktır.
Güvenliğiniz İçin Profesyonel Çözümler
Lider Güvenlik Alarm Kamera Sistemleri ANTALYA
Tel: 0242 323 11 90 Pbx Fax: 0242 323 38 29