©  Lider Güvenlik Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır.
Cctv Kamera Sistemleri
Cctv kamera güvenlik sistemleri artık gündelik hayatimizin bir parçası haline geldi. Gün geçmesinki her gün duyduğumuz hırsızlık, gasp, tehdit ve daha bir çok olaya karşılık cctv kameralar caydırıcılığının yanında, cctv kamera kayıtları mahkemelerce delil olarak kabul edilmektedir. Cctv güvenlik kameraları günümüzde sadece büyük ölçekli şirketlerin değil, küçük ölçekli işletmelerin hatta evlerimizde bir ihtiyaç oldu.
CCTV Elektronik Güvenlik Sistemleri
Teknolojinin ilerlemesiyle eski analog cctv kameralar günümüzde yerlerini dijital yüksek görüntü kalitesine sahip cctv kamera sistemlerine bırakmaya başladı. İster analog yapıda cctv kamera sistemi olsun ister dijital ip cctv kamera sistemleri olsun tüm cctv sistemleri internetten üzerinden nerede olursanız olun ister bilgisayarınızdan ister cep telefonunuzdan izleyebiliyorsunuz. Bunun neticesinde cctv kamera sistemleri yalnızca güvenlik için değil şirketlerin ya da işletmelerin personellerini kontrol etmesi üretimin her aşamasının izlenmesi verilen hizmet noktasında oluşabilecek aksaklıkların denetim altında tutulabilmesine de olanak sağlamaktadır. Zincir işletmelerde Cctv güvenlik kamera sistemleri tek bir noktada toplanarak merkezi yönetimi kolaylaştırmayı da hedefler. Cctv kamera sistemi kullanılan işletmelerde personelin daha verimli çalıştığı gözlemlenmiştir.
CCTV Kamera Çeşitleri
Cctv kameralar sabit kamera, dome kamera, zoom kamera, PTZ ( Pan Tilt Zoom ) kamera da denilen speed dome kamera gece görüş IR ( infrared ) kamera, Day & Night kamera ve ip kamera olmak üzere birkaç çeşitte bulunmaktadır.
Sabit kameralar
Bir cctv kamera sisteminde en çok kullanılan kamera tipidir. Sabit kameralar genel olarak tek bir noktanın sürekli izlenmesi gereken durumlarda yada geniş açılı lens ile genel alanın izlenmesi yada giriş çıkış kapıları gibi yerlerde sabit kamera tercih edilir.
Dome kameralar
Zoom yapabilen ya da sabit lensli olanları da mevcuttur. Dome kameraların boyutlarının sabit kameralardan daha küçük olması ve normal bir kamera görünümünden farklı olması itibari ile noktasal anlamda sabit kamera konulamayacak noktalarda insanlara izleniyormuş hissi vermemsi için ve görüntü açısından mimari yapının bir parçasıymış gibi görünmesi durumlarda tercih edilebilir.
Zoom kameralar
Belirli bir noktanın izlenmesi ve gerektiğinde görüntünün yakınlaştırılıp uzaklaştırılması için zoom kameralar idealdir. Örneğin bir otoparkın girişini genel olarak izlerken plakanın okunması için görüntü yakınlaştırılmak istenilebilir. Zoom kameralar görüntüyü optik olarak büyüttüğü için görüntüde kayıp olmayacaktır.
PTZ Kamera ( Pan Tilt Zoom ) / Speed Dome kameralar
Saniyede 360 derece dönebilirken 36 x optik zoom yapabilmektedir. Ptz Kamera / speed dome kameralar bu özellikleri ile geniş alanlarda uzun mesafelerde tercih edilmelidir. PTZ Kamera / Speed Dome kameralar bir kumanda sayesinde istenilen bölgeye döndürüle bilirken otomatik olarak çizilen bir rotada da kendi hareket edebilir. PTZ Kamera / Speed dome kameralara akıllı kamera da denilebilir. Ptz kamera / Speed Dome kameralar analog yada ip yapıda olanları mevcuttur.
Gece görüş kameraları IR kameralar
Bir cctv sisteminde ışığın olmadığı zifir karanlığa yakın çok az ışık alan ışıklandırması olmayan yerlerde görüntü alabilen kameralardır. IR kamera / gece görüş kameraları gündüz ışık alan gece ışık almayan bir noktada da rahatlıkla çalışırlar. IR kameralar gündüz ışık varken renkli gösterirler ancak gece yada ışığın olmadığı durumlarda ise IR kameralar görüntüyü siyah beyaz gösterirler. Day & Night Kamera ışığın şiddetini otomatik olarak düzelten böylelikle daha net ışık patlaması yada düşük ışıkta görüntüyü alabilmek için tercih edilebilir. Cctv sistemde day & night kameralar dış mekan da kullanılmak için idealdir. IP kameralar network kamera olarak da bilinir. Ip kameralar görüntü birimi megapixel dir. Mega piksel bir görüntünün toplamda ne kadar milyon pikselden oluştuğunu belirtir. 2 Mega piksel 1600x1200 çözünürlülük demektir. Analog kameralar 4Cif denilen NTSC/PAL oranı olan maksimum 704x576 çözünürlülüğe sahiptir. IP kameralara megapixel kamera da denilmektedir ve bu özellikleri sayesinde diğer kameralara göre daha net daha temiz görüntü kalitesine sahiptir. Ip kameralar network alt yapınızı kullanacağından dolayı diğer cctv sistemlerine göre daha az kablo maliyeti getirecektir. Ayrıca (PoE) Power On Ethernet özelliği ile de ip kameralar ihtiyacı olan gücü ağ kablosundan alır. Ip kameralar kolaylıkla ağınıza adapte edilebilirler. Ip kamera sistemleri diğer cctv kamera sistemlerinden farklı olarak internete erişebildiğiniz her noktadan ip kameranızı uzaktan izleyebilirsiniz. Kablosuz Cctv Kamera sistemi kablolamanın mümkün olmadığı durumlarda, kablosuz cctv sistemi tercih edilebilir. Parabolik çanaklarla ile kablosuz kamera sistemi kilometrelerce mesafede görüntü aktarabilir. Kablosuz cctv kamera sistemleri kapalı alanlarda görüntü sinyalini bozabilecek etkenlerin olmadığı alanlarda kullanılmalıdır. Aksi takdirde sinyalin zayıflaması ve görüntü kayıpları olacağından istenilen performans alınamaz.

Cctv kameraların görüntülerini işlemek ve kayıt etmek için DVR ( Dijital Video Recorder ) denilen cihazlar kullanılmaktadır. DVR cihazlar bilgisayara takılabilen kart modelinde olan ve Standalone DVR denilen modeli bulunmaktadır. Kayıt kapasiteleri üzerlerinde bulundurdukları belleğin ( HDD ) boyutuna göre değişmektedir. Standalone DVR sistemleri daha profesyonel sistemlerdir. Bilgisayarlara takılan DVR kart tiplerine göre daha verimli çalışırlar. Çünkü bilgisayarlar 7/24 çalışacak şekilde tasarlanmamışlardır. Standalone DVR cihazlar 7/24 saat çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bilgisayarlı bir sistemde ancak sunucu tipinde bir bilgisayardan Standalone DVR cihazından elde edeceğiniz performansı elde edebilirsiniz. Lider Güvenlik Sistemleri 14 yılı aşkın bir süredir kamera güvenlik sistemleri cihazlarının satış, montaj hizmetlerini sürdürmektedir. Tüm dünyada kabul görmüş cctv kamera güvenlik sistemleri uzmanlarının tercih ettikleri yüksek kaliteli cctv güvenlik sistem ürünlerini ekonomik şartlarda kullanmayı ilke edinen Antalya'nın lider güvenlik sistemleri firması; Lider Güvenlik Sistemleri Cctv kapalı devre televizyon alanında da bu yaklaşımından ödün vermemektedir. Güvenlik kameraları yalnızca güvenlik amaçlı değil işletmenin çalışanlarını kontrol altında tutmasına, üretimdeki aksaklıkları yakından takip edebilmesine olanak sağlayan bir sistem. İşletmedeki oluşan bir sorun da yada aksaklıkta olayın nasıl ne şekilde gerçekleştiğini kamera kayıtlarında bakarak çözümlemenize olanak sağlayarak yönetiminizi daha doğru ve kontrollü yapmanıza yardımcı oluyor. Gizli kameralar ile ebeveynlerin evde olmadıklarında iş yerlerinden yada başka bi yerden çocuklarını kontol etmesi gözlemlemesi artık günümüzde güvenlik kameralarıyla mümkün olmaktadır.

Güvenliğiniz İçin Profesyonel Çözümler
Lider Güvenlik Alarm Kamera Sistemleri ANTALYA
Tel: 0242 323 11 90 Pbx Fax: 0242 323 38 29